Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Efter en konkurs i maj 2023 har Hotel Tønderhus opnået et solidt overskud under ledelse af Martin Castro Fuhlendorff, som overtog driften kort efter lukningen.
Hotellet, der nu har erhvervsgæster som primært klientel, kunne rapportere et overskud på knap 2,5 millioner kroner før skat for anden halvdel af 2023.
Martin Castro Fuhlendorff fortæller, at 70 procent af gæsterne er erhvervsgæster, hvilket har øget antallet af konferencer og erhvervsfrokoster betydeligt. Hotellet er aktuelt fuldt booket og har igangsat en række renoveringer, herunder lounge-områder og en ny bar.
Fra januar 2025 igangsættes yderligere renovering af 30 værelser. For at imødekomme erhvervsgæsternes behov tilbyder hotellet en særlig hverdagsmenu samt femretters menuer i weekenden.
Læs hele historien på Turisme24.dk (kræver login)
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
HORESTA vil halvere Airbnb-loft: Fra 70 til 35 dages udlejning
28-02-2025
-
Hotel sparer 20 pct. af vandforbruget
28-02-2025
-
Stigning i antallet af flypassagerer fra danske lufthavne
28-02-2025
-
Hotel sat til salg: Nu er jagten sat ind på den rette køber
28-02-2025
-
Udeblivelser koster, men københavnerne gør det igen og igen
28-02-2025
-
Minidestinationer skal sprede turismen i København
28-02-2025
-
Sushikæde får ny ejer: Fem butikker begæres konkurs
28-02-2025