Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Bestyrelsesformand Erik Falck fylder den 8. april 75 år. I 1990 købte Erik Falck sammen med et par andre investorer Dronninglund Hotel i Nordjylland, og det blev startskuddet til en større hotel-karriere end forudset dengang. Fire år senere erhvervedes Hotel Søparken i Aabybro og grundstenen til hotelkoncernen Danske Hoteller A/S var lagt. Det skriver Danske Hoteller i en pressemeddelelse.
I dag omfatter Danske Hoteller A/S 26 hoteller i provinsen. Sidste skud på stammen er det velrenommerede Hotel Pejsegaarden i Brædstrup, som Danske Hoteller overtog den 1. marts i år.
Danske Hoteller A/S har i dag en årlig omsætning på ca. 400 mio. kr. og beskæftiger over 900 hel- og deltidsansatte på landsplan.
Erik Falck har som bestyrelsesformand i hele perioden været dynamoen og den drivende kraft i opbygningen af hotelvirksomheden, som i dag har omkring 2.400 aktionærer over hele landet.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025