Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Marriott meddelte onsdag, at koncernen vil lancere et nyt varemærke, som bliver nummer 32 i hotelgigantens portefølje. Samtidig kommer der to nye Marriott-hoteller i København til november. Navnet på det nye varemærke er endnu ikke offentliggjort, men konceptet bliver et simpelt, moderne og strømlinet produkt for langtidsophold. Det skriver Standby.dk.
Udover nyheden om det nye varemærke er der også nyheder, der kommer til at præge den danske hotelbranche. Til vinter kan overnattende i Danmarks hovedstad nemlig slå øjnene op i yderligere to Marriott-hoteller i Københavns Nordhavn. Det nye Fairfield by Marriott-hotel får 222 værelser, mens Residence Inn by Marriott rummer 89 hotellejligheder til gæster på længere ophold. Begge hoteller bliver firestjernede.
Hotellerne skal drives af den danske hoteloperatør, Core Hospitality, der ejes af grundlæggeren af Zleep Hotels, Peter Haaber, og hans familie.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025