Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Tømrermester Per Schack fik i sommer lidt tilfældigt forpagtningen af Hotel Gudenå i Tørring med i overtagelsen af et andet selskab. Hotellet havde på det tidspunkt stået tomt siden oktober 2021, da den tidligere forpagter Lone Beyer fra Sandvad Sognegård opsagde sin forpagtningsaftale for at koncentrere sig om sognegården, skriver hsfo.dk.
Men efter Per Schack nu har overtaget bygningen, er der så småt begyndt at komme liv på værelserne igen.
”Lige nu fungerer det mest som et håndværkerhotel, hvor vi lejer værelserne ud til håndværkere, der arbejder i området. Der er dog ikke den store byggeaktivitet i området for tiden, så det er meget svingende, hvor meget vi lejer ud,” fortæller Per Schack.
Han har erfaring med blandt andet at restaurere feriecentre og havde oprindeligt også planer for at åbne restaurant med mere på hotellet. Men med den tid, verden er i lige nu, er planerne lagt på hylden indtil videre.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025