Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Scandic Hotel overtager den 1. oktober en langtidslejekontrakt på det 132-værelser store Hotel Opus i Horsens, der hidtil har været drevet og ejet af Munkebjerg Gruppen. Når hotellet om lidt mere end tre måneder bliver en del af Scandic-kæden får det navnet Scandic Opus Horsens, skriver Standby.dk.
“Vi har haft en god dialog med Munkebjerg Gruppen og er meget glade for at få muligheden for at overtage dette fantastiske hotel. Vi har i forvejen et godt kendskab til Horsens og regionen, som tiltrækker både forretnings- og ferierejsende, og hvor vi ser en fortsat stærk hotelefterspørgsel. Ved at byde dette nye hotel velkommen til vores familie, ser vi store muligheder for fortsat at udvikle hotelbranchen i området,” siger Søren Faerber, administrerende direktør for Scandic Hotels Denmark.
Scandic har hidtil været repræsenteret i Horsens vis herregårdshotellet Bygholm Park med 142 værelser. Det bliver dog ganske kortvarigt, at Scandic vil kunne tilbyde to hoteller og 274 værelser i Danmarks ottendestørste by, for den 1. januar 2023 overtager Comwell driften af det nuværende Scandic Bygholm Park i Horsens.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025