Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Helge Tang arbejdede fra første færd i Grønland som kok på den amerikanske base i Kangerlussuaq (Søndre Strømfjord). Efter fem år i Kangerlussuaq rejste Helge Tang til den nordgrønlandske by Sisimiut, hvor han mødte Carl Juhl, og derefter kender de fleste til det farverige erhvervseventyr, der skabte arbejdspladser og nytænkning indenfor underholdning og turisme i Grønland og Danmark.
Nu kan Helge Tang lidt forsinket fejre sit jubilæum overtagelsen af de to største hoteller i Grønland, som han hidtil kun har ejet halvdelen af. Han har således aftalt med Juhl-familien, at han overtager hele ejerskabet af Hotel Hans Egede A/S, og dermed er det Tang-familien, der alene står for driften af de to markante hoteller i Grønlands hovedstad Nuuk, Hotel Hans Egede og det nybyggede HHE Express.
Der er samtidig taget hul på et generationsskifte i Tang-familien, der skal være med til at sikre stabiliteten og den fremtidige udvikling af virksomhederne. Christian Tang har uddannet sig med speciale i HR, og har desuden høstet praktisk erfaring fra hotelledelse i udlandet, hvor han blandt andet har høstet erfaring fra Marriott i New Zealand.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025