Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

P3 Nyhederne udfordrede i går HORESTA, SMVdanmark og Danmarks Rejsebureauforening til at levere et salgspitch over for kanalens lyttere.

Hver organisation fik 30 sekunder til at komme med deres bud på, hvor de overvejende unge lyttere skal bruge deres feriepenge.

HORESTAs politiske direktør, Kirsten Munch, var ikke i tvivl:

“Til dig og alle P3’s lyttere: Brug jeres feriepenge på oplevelser i Danmark. Det fortjener I efter en lang corona nedlukning. I skal ud og møde andre mennesker, spise god mad, få cocktails og høre musik og feste hele natten. I har brug for at være sociale. Det er vigtigt for helbredet, og det er vigtigt for samfundet. Og I skal gøre det i Danmark, for at hjælpe vores restauranter, barer og hoteller igennem krisen, så de igen kan hyre de mere end 30.000 der er blevet fyret. Det vil give arbejde til rigtig mange unge mennesker over hele landet. Det er vigtigt for virksomhederne og de unge, og det er vigtigt for samfundet. Så brug feriepengene på danske oplevelser.”

Mangel på arbejdskraft bremser vækst i turismen

Rekrutteringsproblemer for kokke og tjenere skaber store udfordringer for branchens drift og udvikling. HORESTA efterlyser politisk handling for at sikre adgang til kvalificeret arbejdskraft.

Farvel til 1000-kronesedlen: Sidste chance nærmer sig

Nationalbanken har sat dato på farvel til landets største pengeseddel. Fra 31. maj mister 1000-kronesedlen sin gyldighed. Hoteller, restauranter og andre aktører i turismeerhvervet bør nu tage deres forholdsregler.

Log ind