Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.

Alt imens danskerne har høje grøntsagsambitioner for deres indkøbskurve, er der længere vej til restaurantbesøget. Både prisen, mætheden og forståelse for grøntsager er en udfordring, skriver FødevareWatch.dk.

Chefkok hos grøntsagsrestauranten Nimb Gemyse, Mette Dahlgaard, debatterede til et arrangement i forbindelse med Verdensmål i Værdikæden om udfordringen ved at få danske gæster til at forstå, at en grønsagsret ikke nødvendigvis er billigere end en kødret, også selvom et kilo gulerødder koster en flad tier i supermarkedet.

“Grønne jordbær er næsten lige så dyre som en mørbrad, og hvor en mørbrad er hurtig at operere og bruge, tager vores madvarer længere forberedelsestid. Det er supersvært at forklare folk,” siger Mette Dahlgaard.

Læs hele historien her.

Log ind