Få indblik i, hvad der rører sig i hotel-, restaurant- og turismebranchen med dagens presseklip.
Onsdag 4. december slår Restaurant Polly dørene op i København. Folkene bag har i forvejen Frank lige ved Kongens Nytorv. Herinde har de gjort en dyd ud af at servere klassemad til overkommelige priser, skriver MigOgKbh.dk.
“Polly bliver en moderne bistro. Et sted hvor vi hylder håndværket og den gode smag. Det bliver sæsonaktuelt, simpelt og uden så meget bullshit,” forklarer restaurantchef Anders Vendelbo.
Han har samme funktion på Frank – ligesom køkkenchefen Anders Strier også går igen. De to har tidligere slået deres folder på restauranter som Kong Hans, d’Angleterre, Studio, No.2, Ved Stranden 10, Admiralgade 26. Den tredje partner – og tredje Anders – er Anders Aagaard, som også er kendt som manden bag Madklubben.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025