Kompetenceudvikling er en vigtig del af virksomhedens personalepolitik, både i forhold til at sikre virksomhedens behov for kompetente medarbejdere og for at styrke den enkelte medarbejders værdi på arbejdsmarkedet.
Derfor inviterer HORESTA den 2. december kl. 09.30 virksomheder, der er omfattet af branchens kompetence- og udviklingsfond, til kursus om mulighederne for at opnå støtte til medarbejdernes efteruddannelse.
På kurset vil uddannelses- og projektchef Pia Svane gennemgå overenskomstreglerne for efteruddannelse samt mulighederne for at få økonomisk støtte fra fonden.
Chefkonsulent, Patrick Westergaard Nielsen fra Pension Danmark, vil efterfølgende præsentere hvordan medarbejdere og virksomheder opretter og godkender ansøgninger på Pension Danmark. Samt hvor og hvordan man søger tilskud fra fonden. Sidst vil han præsentere læringsværktøjet læsogskrivbedre.dk, for læse og skriveudfordret personale.
"Kurset giver virksomhederne en mulighed for at få indsigt i, hvordan de bedst udnytter de mange støtteordninger og værktøjer, der findes inden for efteruddannelse. Det er afgørende i en branche som vores, hvor udviklingen går stærkt," siger Pia Svane, uddannelses- og projektchef i HORESTA.
Kurset foregår hos HORESTA på Vodroffsvej 32 fra kl. 9.30 til 12.00, hvor der også er mulighed for at deltage online.
Du tilmelder dig via dette link.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Marriott runder 9.300 hoteller globalt
04-02-2025
-
Helsingør ændrer nattelivsregler for unge
04-02-2025
-
Norske Strawberry investerer stort: Kurs mod 250 hoteller
04-02-2025
-
Pizza Hut gør comeback med 15 nye restauranter
04-02-2025
-
Turismens CO2-aftryk falder trods vækst
04-02-2025
-
6 af 10 danskere vil bruge flere penge på rejser fremover
04-02-2025
-
Sunset Boulevard åbner ny restaurant i Næstved
04-02-2025
-
Nye ejere overtager kendt hotel i Ærøskøbing
04-02-2025