Vurderingsstyrelsen har sendt opkrævning for raten af ejendomsskyld, der har frist den 1. august. Har du fået flere opkrævninger i løbet af året, så husk at se på den seneste.
Skattestyrelsen anbefaler, at tilmelde betalingen af jeres ejendomsskatter til Betalingsservice. På den måde undgår I at betale både for tidligt og for sent. Vær opmærksomme på, om jeres betaling fremgår af jeres betalingsserviceoversigt. Hvis den ikke gør det, skal I betale via betalingslinjen på opkrævningen.
Sådan betaler I raten med frist den 1. august 2024
- Log ind på Skattekontoen via skat.dk/tastselverhverv. I finder betalingslinjen under Stamoplysninger. Betalingsdatoen skal være den 1. august eller tidligst 5 hverdage før.
- Tilmeld jer betalingsservice via dette link. Tilmeld betalingen i god tid og senest 8 hverdage inden fristen.
Vær opmærksom på, at hvis I betaler tidligere end 5 hverdage før betalingsfristen, er Skattestyrelsen forpligtet til at betale pengene tilbage, og I skal indbetale dem igen.
SENESTE NYHEDSBREV
BRANCHENYHEDER
PRESSEKLIP
-
Burger King Danmark får ny direktør
22-04-2025
-
Fårup Sommerland investerer 30 mio. kr. i jubilæumssæson
22-04-2025
-
Michelin-erfaring skal løfte historisk badehotel
22-04-2025
-
Norge vil indføre turistskat på overnatninger
22-04-2025
-
Brøchner Hotels lander tilfredsstillende resultat
22-04-2025
-
Københavns Lufthavn fylder 100 år
22-04-2025
-
Nyt barkoncept satser på spil og samvær frem for høj promille
22-04-2025
-
Comwell fik indflydelse: Nyt hotel i Køge bliver mindre end planlagt
22-04-2025