Horesta

 

Nyheder

miljoe

Få styr på energiafgifterne

Branchenyt08. jun 2012

Reglerne for energiafgifter er komplicerede. Flere virksomheder opnår ikke den refusion, som de har ret til og mister dermed penge.

Mange er heller ikke opmærk­somme på, at de kan få godtgjort vandafgiften.

Ifølge SKAT har flere hoteller og restauranter svært ved at gennemskue reglerne på området. Samtidig ser det ud til, at energiafgifter vil få endnu større betydning i fremtiden.

HORESTA arbejder derfor på at forenkle reglerne og udbrede viden om energibesparelser. I den forbindelse afholder vi et møde om energiafgifter i samarbejde med SKAT.

Tid og sted
HORESTA, på Vodroffsvej 32, 1900 Frederiksberg den 11. juni kl. 13.00

Tilmelding
Tilmeld dig via e-mail til kursus@horesta.dk.

Pris
Mødet er gratis for medlemmer af HORESTA. Det koster kr. 500 for ikke medlemmer.

Læs mere om mødet, der er en del af HORESTAs CSR, Energi og Miljø-netværk.

Se dagsordenen og læs hele invitationen.

 

For yderligere information kontakt:

Mikal Holt Jensen

Sekretariatsleder for Green Key,
Klassifikation & Mærkning
Tlf.: +45 35 24 80 80holt@horesta.dk

medarbejder_HORESTA

Kommentarer

login  



Få et login/password >Har du glemt dit password? >

Nyhedsbrev

Tilmeld dig HORESTAs nyhedsbrev og hold dig opdateret på branchenyt, lovgivning, arbejdsret, fødevarer og miljø
Tilmeld nyhedsbrev >

PRESSEKLIP

Arne Bang Mikkelsen fylder 70 år19-06-2013Nilles Kro genåbner med nye forpagtere19-06-2013Fire byer slås om værtskabet19-06-2013Bella klar til bygge-comeback19-06-2013København og Beijing i nyt turismesamarbejde19-06-2013Rådhuspladsen fyldt med ammende kvinder18-06-2013Glostrup Park Hotel udvider – igen18-06-2013Folkemødet styrker Bornholms turisme17-06-2013